Tři drobnosti a jeden pleonasmus, které jste možná nevěděli o Crucial SSD

Článek
Tři drobnosti a jeden pleonasmus, které jste možná nevěděli o Crucial SSD

Vsadím své prošoupané Prestiže, že Vás z toho nadpisu zaujal nejvíc ten pleonasmus. Co to zase sakra je? Tak je to na konci článku, tak rovnou skrolujte.

Pro ty, kteří nepřeskočili na konec, mám dobrou zprávu. Dneska to nebude ani o rychlostech, ani specifikacích (možná trošku) a podobné nudě. Všichni víme, že SSD jsou rychlé, v případě značky Crucial by Micron velmi spolehlivé a když už se nějaký zboří, tak Vám ho u nás vyměníme do jednoho dne. (Tak když už to všichni víme, tak už o tom nemluv. Dík. – pozn. autora).

Tak tedy něco, co jste možná nevěděli.

Klonovací software Acronis už je-není v balení. Přinesete si domů nový SSD, připojíte a chystáte se migrovat data ze starého disku. Zvyknuvší na dřívější disky Crucial, zkušeně sáhnete pod plastovou výplň ve které disk leží a kde vždy byla kartička s klíčem k migračnímu softwaru. A tam není nic. Už už se chystáte napsat naštvaný e-mail, jen si před tím ještě ověříte popisek na webu a tam je napsáno „Ze stránky https://www.acronis.com/en-us/promotion/CrucialHD-download/ si stáhnete program Acronis, software sám rozpozná, že máte v počítači podporovaný SSD Crucial a již není potřeba zadávat aktivační klíč, jako tomu bylo v minulosti.“ Dobrý nápad o kterém výrobce jaksi zapomněl zákazníky informovat.

Věděli jste to? Já se to dozvěděl před časem, až když mi zákazník umyl hlavu, že v balení nic není. Budu muset mrknou do krabičky u nějaké novinky, třeba už se polepšili.

Crucial BX500 SSD

Jednu věc máme, co dál?

Citlivá data jsou všude – na pracovním počítači v kanceláři, na domácích strojích kde provozujete malou firmu a leckdy si vážíme i ryze soukromých dat. Kdo chce mít data v bezpečí, ten často zvažuje šifrování SSD.

Crucial MX500 disponuje 256bitovým AES hardwarovým šifrováním a podporou TCG Opal 2.0 a standardy IEEE-1667 a Microsoft eDrive – úžasné specifikace, ze kterých se nic nedozvíte. Jo a všechno je to grátis. No, ne tak docela. Kdo chce šifrovat doma, ten to musí zalepit. Šifrování je totiž možné přes program BitLocker a ten je integrovaný jen ve vyšších verzích Windows Pro, Enterprise a Education a kdo je doma má, že? Máte-li Windows 10 Home a kupujete disk kvůli šifrování, tak bacha, na „home“ to není. Přidaný benefit je to pro bankovní nebo státní instituce, kde je šifrování „povinnost“ a kde je na to připravený i operační systém. Takže kdo dělá tendry, kde je podmínkou šifrování SSD, ten už ví, po čem sáhnout.

Crucial MX500 SSD

A do třetice.

Co takhle desetinásobně zvýšit rychlost SSD, líbilo by se Vám to? To mě taky, tak na to rovnou všichni zapomeneme a necháme snít PR oddělení. Dvoj až čtyřnásobně už je realita. Stačí si sosnout utilitu Crucial Storage Executive a v ní zapnout Momentum Cache. SSD přestane být limitován propustností SATA sběrnice, celé si to vezme čtvrtinu volné RAM paměti (maximálně 4 GB) a tu dynamicky využije, jako vyrovnávací paměť. Data tak sviští přes super rychlou RAM a výsledný nárůst rychlostí disku je opravdu impozantní. A čím rychlejší počítač a paměť, tím větší fofr to je. Na notebooku je to úplně bez nervů a na stolním PC je dobré uvažovat o záložním zdroji. Protože operační paměť je nestálá, tak když zhasne elektrika, je game over.

Crucial P1 NVMe SSD

Tak ještě ten pleonasmus.

Kdo je vášnivý češtin, ten to určitě zná. Pleonasmus je jazykový jev a znamená zbytečné hromadění synonym, nebo lépe, opakování téhož. A jak to souvisí s SSD disky? A hle, máme ho tu kluka. SSD je zkratka Solid-state drive, neboli polovodičový disk (solid-state – polovodič; drive – u mechnik jednotka, u ostatního to je čtecí a záznamová část disku, zkráceně tedy disk). Když tedy hovoříme o SSD disku, říkáme polovodičový disk disk a tím hromadíme synonyma. A protože „SSD disk“ v češtině už tak zlidovělo a dobře se to říká, tak to už nikdo ani nepostřehne. A navíc je to celé na vodě, protože v SSD nic, co by vizuálně připomínalo disk, není. Jestli bych s tím ohromil svou češtinářku už se asi nedozvím, ta bezmezně milovala jen rozbory vět a kdo je neměl hned, ten měl pět.

A víc Vám toho už dnes nepovím. Jednak už nic dalšího nevím a druhak - jak říkala kouzelná babička z pohádky Byl jednou jeden král - „Kdo všechno ví, už se o nic nezajímá.“.

-bj-