Skoro všichni se toho bojí, ale skoro všichni to potřebují

Článek
Skoro všichni se toho bojí, ale skoro všichni to potřebují

Podcenit nákup řadiče pevných disků – a nezáleží na tom, jestli je to do data centra nebo do domácí stanice, kde zpracováváte rodinná videa – je jako podcenit péči o své zdraví.

Ze začátku se úspora v podobě času, který jsme nevěnovali cvičení a péči o sebe může zdát jako výhodná (piksla Nutelly, polévková lžíce, osm banánu a hodina času… to dobře znám – pozn. aut.), v dlouhodobém výhledu nás to ale zlomí všechny. Stejné je to i u řadičů. Počáteční finanční úspora se rychle vypaří a kromě 100% ztráty dat, přijdete i o 100% nervů – a to je okamžik, kdy se ještě přihlásí to dříve zanedbané zdraví.

Ti, co už s HBA Microsemi Adaptec nebo skutečným hardwarovým RAIDem pracovali, ví, co takové řadiče dokáží. Zanedbatelná zátěž procesoru (řadič má svůj vlastní), impozantní možnosti rozšiřitelnosti a možnost osadit až stovky zařízení, podpora moderních SMR disků a 12 Gbps enterprise SSD, vlastní cache paměť, která je navíc zajištěna vlastní baterií pro záchranu dat v případě výpadků proudu a mnoho dalších kritických vlastností, které mají za úkol dvě věci: ochranu důležitých dat a maximální výkon pro pohodlnou práci.

Dnes se podíváme na trojici novinek, které výrobce právě představil.

Pro podnikový segment a domácí uživatele, kteří pracují s velkými objemy dat (zpracovat 4K video spořádá pořádný kus diskového prostoru), má výrobce Microsemi Adaptec SmartHBA 2100 – což je kombinace plně vybaveného HBA (Host Bus Adapter, po našem řadič) a základního RAID adaptéru.

MIcrosemi Adaptec SmartHBA 2100

Nový procesor, který dvatisícestovku pohání, snížil – oproti předchozí generaci – až o 40% energetické nároky, což se pozitivně promítne na účtu za elektřinu. Nabízí základní RAID úrovně 0, 1, 10 a 5 až pro 32 zařízení a ve spojení s HBA jde rozšířit až o 238 disků! K dispozici jsou tři varianty s osmi interními porty, čtyřmi interními/externími porty a pro podnikový segment přijde vhod 24portová varianta. Samozřejmostí je široká podpora operačních systémů od Windows, přes Linux až pro BSD deriváty nebo Solaris.


12 Gbps nízkoprofilový řadič HBA 1100 bude správnou volbou pro případy, kdy je na prvním místě potřeba pro obrovské úložné prostory. Dostat do výkonných pracovních stanic desítky disků je defakto nemožné a když už nějaká deska nabídne 10+ portů, je to na úkor výkonu procesoru o precizní správě diskového prostoru nemluvě. Čtyř až 24portová verze HBA 1100 si dokáže poradit jak s enormním počtem disků, tak s jejich správou. A když si pořídíte výkonné SAS disky, máte jistotu, že je nebudete muset používat jako tácky pod pivo, běžné řadiče si s nimi totiž neporadí, zatímco tisícstovka je jim šitá na míru. 

Microsemi Adaptec HBA 1100 

Stejně jako předchůdce se řadič připojuje přes PCIe x8 sběrnici třetí generace. Jeden rozdíl tu ale je, zatímco minule létala data rychlostí 1.3 milionu IOPS, tak tentokrát je to až 1.7 milionu IOPS. A kdo by měl místa přeci jen nedostatek, ten má vždy možnost sáhnout pro Microsemi Adaptec expanderu, který disponuje dalšími 28 interními a 8 externími porty.


To nejvýkonnější na konec. Série SmartRAID 3100 je kandidátem po datová centra a kritickou infrastrukturu. Pokaždé, když si budete lámat hlavu nad problémy v podnikovém serveru nebo když Vám softwarový RAID vypoví službu, vzpomeňte si na Microsemi Adaptec SmartRAID 3100 – 12 Gbps hardwarový RAID řadič optimalizovaný pro SSD, vybavený vlastní cache pamětí, kterou si inteligentně řídí Microsemi Adaptec maxCache 4.0 aplikace a chrání vlastní bateriový článek, který data v případě nemilé události bezpečně zazálohuje.  

Microsemi Adaptec SmartRAID 3100

Kdo provozuje vlastní e-shop, ten si často nákup kvalitního diskového řadiče uvědomí až v okamžiku, když data celou noc obnovuje ze zálohy (pokud to ovšem záloha přežila…). Co se týče RAID úrovní, tak tady novinka exceluje, považte sami: RAID 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 a 1 ADM a 10 ADM. Na ADM neboli Advanced Data Management se sluší vůbec upozornit, je to vlastnost, která umožňuje migraci dat z existujících RAID polí na nová v okamžiku, když upgradujete staré pevné disky nebo vyloužilé SSD.

Pro management a monitoring disků má výrobce připravenou HTML5 aplikaci Microsemi Adaptec maxView. Snadno tak připravíte diskové pole, provedete aktualizaci firmwaru řadiče, můžete sledovat efektivní využití diskového prostoru nebo se probírat nezbytnými logy s událostmi, které na discích proběhly. To vše jde dělat lokálně nebo vzdáleně na desktopu nebo přes mobilní prohlížeč.

Microsemi Adaptec maxView

Rozhodnutí je na Vás. Máte možnost v klidu spát, mít data pod kontrolou a výkon serveru takový, že uživatel už nikdy z webu neodejde, protože musel čekat na úzké hrdlo vašeho e-shopu/serveru. Těm, kteří uvažují o pořízení řadičů Microsemi Adaptec do výkonných pracovních stanic nebo domácích počítačů, kde zpracovávají pro sebe cenná rodinná data, doporučuji test. Ukažte prarodičům video z dovolené, nebo časosběrné video, jak Vám díte rostlo a oproti tomu modrou obrazovkou s hláškou „Fatal disk error“, schválně co ocení víc.

P.S. První kusy dorazí na začátku prosince a Ježíškovi se píše první adventní neděli.

-bj-