Podzimní novinky v podání ARCTICu

Článek
Podzimní novinky v podání ARCTICu

Je to už šestnáct let, co ARCTIC s chladiči brázdí interiéry počítačových skříní. Prakticky od začátku se design nezměnil, až nyní…

Černý rámeček, stříbrný heatsink a bílé lopatky ventilátoru. Celkem jasné znaky, podle kterých šel ARCTIC vždy poznat. Doba se však mění a s ní i preference uživatelů. Bočnice skříní herních počítačů už netvoří neprůhledný kov, ale temperované sklo, přes které lze nahlédnout do útrob počítače, který v nejednom případě vypadá, jako kdyby se na něm vyřádil bytový designér se stylistou. Kabely jsou téměř neviditelné, barvy perfektně ladí a tichou krásu sem tam naruší jen paprsek z LED diod. Cíl ARCTICu je tedy jasný. Počítačový hráči a všichni, kterým není design počítače lhostejný.

ARCTIC Freezer 33 eSports Edition

Tou hlavní novinkou je bezesporu ARCTIC Freezer 33 eSports Edition. Naskýtá se otázka, jak souvisí chlazení a eSport? Odpověď je nasnadě: vysoký výkon, dlouhá životnost, barevné varianty. Počítačový hráči jsou v drtivé většině skupinu, která své mašiny ždíme na maximum. Procesor přetaktují ještě dříve, než naběhne obrazovka operačního systému a účinné chlazení je tedy prioritou.

eSports edice má oproti původnímu modelu doporučenou chladicí kapacitu až 210 Wattů a hravě si tak poradí s většinou procesorů. K účinnému chlazení přispívá rovněž rozmístění heat pipe trubiček, které jsou umístěny mimo centrální část základy a rozvádí tak teplo efektivněji než modely s centrálním umístěním. Chladič je v základu vybaven dvěma ventilátory BioniX s PWM technologií, které pohání tichý 3fázový motor s dlouhou životností. V neposlední řadě je to design, co hráče zajímá. Pasivní část chladiče včetně heat pipe trubiček je celočerná a k dispozici jsou hned čtyři barevné varianty: červená, žlutá, bílá a zelená. Uživatel si tak snadno vybere dle svých preferencí, aby sladil chladič – který často dominuje vnitřku skříně – s ostatními komponenty.

ARCTIC BioniX ventilátory

Druhou novinkou je řada ventilátorů BioniX. První co zaujme je životnost, která je až čtyřikrát vyšší, než u ostatních ventilátorů. Je tomu tak díky 3fázovému motoru s provozní teplotou o 10 stupňů nižší, která životnost prodlužuje. Běžné ventilátory s 1- nebo 2fázovým motorem mají provozní teplotu až 54 stupňů, 3fázový motor BioniX se pohybuje okolo 35 stupňů a to už je markantní rozdíl. 

O tichý chod se starají fluidní ložiska, která efektivně kombinují slitinu a mazivo a snižují tření, které při provozu vzniká. Patentovaná technologie PWM PST – která řídí vybrané ventilátory podle hlavního (procesorového) a účinně tak přizpůsobuje otáčky ventilátorů (200 – 1 800 ot./min), buď aby se odstranilo nežádoucí teplo, nebo se při nižších teplotách omezil provoz ventilátorů –, má jasné výhody: snížení celkové hlučnosti počítače a prodloužení životnosti ventilátorů. Uživatelé mají na výběr ze čtyř barevných variant: červené, žluté, bílé, zelené a dvou rozměrů 120 mm a 140 mm. Ventilátory jsou koncipovány jako oboustranné, lze je tedy použít jak pro nasávání vzduchu, tak pro výdech.

Že to myslí ARCTIC s gamingem vážně, dokazuje jejich úzká spolupráce s německou eSport organizací Penta Sports, na základě které vzniky dva produkty, licencované právě pod touto značkou. K dispozici je tak chladič Freezer 33 PENTA v nezaměnitelném oranžovém designu a herní uzavřená sluchátka ARCTIC P533 PENTA, která vychází z řady P533 a honosí se oceněním „Palec časopisu Computer“ z jejich recenze.

-bj-