Pět a půl důvodu, proč chtít telefon, který toho moc neumí

Článek
Pět a půl důvodu, proč chtít telefon, který toho moc neumí

Bez chytrého telefonu ani ránu. Zkuste ho ale dát do ruky rodičům, kteří umí s technikou zacházet, jako já umím malovat. A kdo mě viděl někdy malovat, ten se ode mě raději drží dál.  

A stejné je to s rodiči. Bez ohledu na to, jak je máme rádi, když dojde na vysvětlování, jak pracovat s telefonem, tak i ti nejotrlejší sahají po diazepamu a zapíjí ho rumem. Stokrát něco řeknete a stojedenkrát to udělají špatně a ještě se odvděčí větou „To si mi ale neříkal!

Pro všechny, kteří mají stejné strasti jako já, je určený mobilní telefon Nokia 3310. Výrobce oživil model z mobilního pravěku a udělal spoustě uživatelů – kteří si potřebují zavolat a poslat SMS – radost. Tady je pět a půl důvodu, proč byste měli zvážit jeho koupi.

1. Chybějící moderní vlastnosti

Když si projdete aktuální recenze telefonu, recenzent tam vždy lomí rukama nad pomalostí nebo dokonce absencí bezdrátového připojení, GPS, 3G a nekvalitní konstrukcí, která je z materiálu, ze které má sám slušivou mikinu – z plastu. Přitom právě absence těchto vlastností prodlužuje výdrž baterie telefonu a plastová konstrukce ho dělá lehkým jako pírko. Je jistě úžasné mít telefon z kosmické slitiny, ze které má NASA stoupačky v raketoplánu, ale když Vám to pak trhá kapsu, a po týdnu chodíte k jedné straně, radost Vás rychle přejde.

2. Šetří Vám nervy

Sázet se v rodině, to je moje. „Když vydržíš týden používat chytrý telefon, budu ti půl roku dobíjet kredit“ navrhl jsem. „Beru“ přijal táta sázku. Zběžně jsem mu ukázal, jak se s ním zachází a nechal ho v tom plavat. Můj otec je vášnivý rybář, úlovky má víc než uspokojivé a návyky víc než neuspokojivé. Ani ve snu by mě nenapadlo, že když chytne šest pstruhů, tak je rovnou vykuchá, ruce si otře do trávy a zavolá mámě, aby se pochlubil. Ještě měsíc potom, mi telefon smrděl rybinou tak, že se za mnou na ulici otáčeli i psi. Abych to zkrátil, sázku jsem prohrál, respektive jsem to vzdal v okamžiku, kdy jsem na něj nevěřícně koukal, jak stojí na kraji řeky a telefon si dává do holiny. Že prý v kapse má žížaly. Když jsem mu ho na břehu rval z kluzké ruky, usmíval se a říkal „Já bych ho klidně ještě používal.“ Sklopil jsem uši a půl roku dobíjel kredit.  

3. Síla signálu

Když srovnám úroveň signálu hloupého telefonu svých rodičů a vlastního chytrého telefonu, tak si jako hloupý připadám já sám. Zatímco otec běžně volá z lesa, kolik hub už našel, já nemám signál a volám tak možná na něj, aby na mě počkal. Je to zvláštní, ale obyčejné telefony bez všemožných funkcí, mají – alespoň z mé vlastní zkušenosti – vždy lepší signál.

4. Výdrž baterie

Volám, posílám SMS, čtu na internetu dech beroucí zprávy, jak Brad Pitt šlápnul do zmrzliny a zničil si boty za tři tisíce dolarů, sleduji každých pět minut počasí v aplikaci, která má stejnou úspěšnost předpovědi, jako měla Karla Mráčková, než zjistila, že se dá kouknout na nebe a raději to vzdala, studuji zaníceně jízdní řády metra, které jezdí každých třicet vteřin, prostě využívám chytrost telefonu do poslední kapky… a za odměnu ho můžu nabíjet dvakrát denně, co ty?“ Utrousil jsem nedávno před tátou, abych mu ukázal, o co všechno přichází. „Volám každý den, posílám SMS, na kraviny mám tebe a telefon nabíjím tak jednou za čtrnáct dní.“ A pak, že víc je líp.

5 a 1/2. Žlutá barva krytu a cena

Pokud jste se někdy brouzdali v řece Chrudimce, možná jste šlápli na rozličné předměty, které tamní rybáři ztrácejí. U mého otce je skóre za posledních pět let: šestery brýle na blízko a dvoje na dálku, čepice, kulich, dva kotouče vlastce, tři chleby, šestnáct koleček salámu (ty plavou skutečně rychle) – mimochodem věděli jste, že kachny žerou Gothaj?! – a bez ostychu utopil dva mobily. Kdyby takhle vykoupal moderní chytré telefony, asi by to lepil z důchodu ještě pár let. Třicetřidesítka je za pár korun a za cenu chytrého telefonu jich máte deset.

A výhody žluté barvy? Žlutý mobil je velmi dobře vidět, když pluje po hladině. Plastový žlutý kryt se dá použít místo splávku (ne, já to nevymyslel – pozn. aut.) a navíc je vidět na míle daleko, takže jestli i Vaši rodiče hledají hnědý mobil na hnědém dřevěném stole a na radu „Tak se prozvoň…“ jdou ke dveřím a zvonkem na dveřích se prozvoní, tak i jim se bude žlutý telefon hodit.  

Jedna nevýhoda žluté barvy tu přeci je. Když Vám upadne do pole s řepkou, už ho asi nenajdete.

Máte-li tedy i Vy doma vášnivého rybáře, Nokii 3310 zvažte, za pár korun máte po starostech. A až v létě uvidíte, jak někdo pádluje na nafukovací matraci v řece Chrudimce, můžete mě povzbuzovat, to se snažím zachránit další utopený telefon…

-bj-