Patnáct čísel bude stačit na (skoro) všechno

Článek
Patnáct čísel bude stačit na (skoro) všechno

Není to přesně patnáct, je to patnáct pade, ale jinak tenhle kousek vypadá na slušný počinek.

Prosvištěl jsem letmo nabídky počítačů určených pro domácí použití. To jsou ty, kdy na nich paní domácí sjíždí Facebook, e-maily a webové stránky, kterým muži většinou moc nerozumí. Pánové sledují pravý opak a manželky nad jejich zálibami jen kroutí hlavou a dítka, pokud nemají vlastní herní PC, které mává rodinným rozpočtem za elektriku, na nich paří LoL nebo Apex Legends a tomu už nerozumí vůbec nikdo.

Nabídky jsou pestré a většinou dost podobné. Nesmyslně naddimenzovaný procesor, ATX základní deska, 500W zdroj a kejs velikosti botníku. Vše je doma potom elegantně zastrčené pod stolem, protože to hučí, hlučí a čeká to na okamžik, kdy to celé blafne, protože kdo by lezl pod stůl a rozebíral to, aby z toho vyfoukal prach. Ano máme tu nabídku Intel NUC, to jsou prima kousky, jenže jak se říká – Jeden má rád holky a druhý… (teď abych to nějak genderově vyvážil) … a druhý ťuky kluky.

Kdo tíhne k nabídce AMD, moc na výběr neměl. ASRock však nedávno uvedl zajímavý kousek ze své série mini počítačů a vypadá to, že trefil do černého.

ASRock DeskMini A300 se to jmenuje. Základem je čipset AMD A300 a s tím spojený socket AM4. Zatím je podpora pro procesory AMD Raven Ridge a Bristol Ridge – to nám moc neřekne, tak tedy po našem, to je třeba Ryzen 3 2200G nebo Ryzen 5 2400G – jedny z vůbec nejoblíbenějších procesorů od AMD na současném trhu. Oba dostatečně výkonné na multimédia a díky slušné integrované grafice i na pohodlné full-HD hraní.

Nafutrovat tam jde až 32 GB paměti (SO-DIMM). Zatímco u Intelu si vystačíte s 2666 MHz, u AMD a integrovaných grafik platí, čím rychlejší paměti, tím rychlejší grafika. Kdo by tedy stavěl mini PC na běžné domácí používání a multimédia, ten může sáhnout po 2666 MHz Crucial třeba 2 x 4 GB. Kdo ví, že mu budou počítač okupovat dítka a nechce poslouchat remcání, ten ať popřemýšlí nad 16 GB G.Skill 3 000 MHz.

Zbývá osadit disk. Na výběr je řada možností. Dva sloty M.2 pro 2280 SSD a dva SATA 6 Gbps pro 2,5“ disky. Dávat do takového prcka NVMe SSD je trochu overkill. Jednak by tomu nestačil výkon ostatních komponentů, druhak by to zbytečně zvedlo cenu a třeťak ty krásné rychlosti taky krásně topí a to je to poslední, co v mini PC uživatel potřebuje. Tady je doporučení jasné. Jak do M.2, tak to SATA ideálně Crucial MX500 250 – 500 GB. Rychlé, spolehlivé, levné.

Kdo by se nespokojil s chladičem, který AMD dodává k procesoru, nechť zaměří oko své na Arctic Alpine AM4 LP – nízkoprofilový chladič, uchladí 75W TDP a když nebudete procesor moc prohánět, tak umí pracovat v 0dB módu, tedy pasivně, tedy potichu.

Celé to napájí 120W zdroj a rozměry jsou těch patnáct čísel 15,5 x 15,5 x 8 cm.

Ať už tedy přemýšlíte o koupi nového domácího počítače, který Vám nebude zabírat místo nebo o rozšíření nabídky počítačů, které pro zákazníky stavíte, mrkněte na ASRock DeskMini A300, vypadá to fajn.

-bj-