Když jde o vlastní styl

Článek
Když jde o vlastní styl

Nejen rychlostí hráč je živ. Stejně jako se snažíme vyšperkovat sami sebe, čím dál častěji se snažíme sladit i své osobní věci. A počítačové sestavy nejsou výjimkou.

Kejsy s prosklenou bočnicí, základní desky v barevných kombinacích že oči (rozum) přechází, vodní chlazení s barevnou chladící kapalinou a v neposlední řadě paměti, kde donedávna barvu určoval pasivní chladič. Doba se však mění a paměti s RGB osvětlením už se pomalu stávají standardem.

Že Ballistix Tactical Tracer RGB cílí na design, je zřejmé už z balení. Žádné zelné obdelníky nasekané v platu. Každý modul/kit je v plastové krabičce s pěkným potiskem, logem výrobce a závěsem, který snadno pověsíte na stojan. Kdo má tedy vlastní obchod, ten může paměti ukázat svým zákazníkům hned při vstupu. Je ověřeno, že možnost prohlédnout si produkt před koupí „in natura“ zvyšuje šanci na prodej a u prémiových produktů to platí dvojnásob.

Samotným modulům dominuje pasivní chladič, který odvádí přebytečné teplo, které vzniká převážně při přetaktování. Někteří recenzenti 2 666 MHz paměti bez problému vyhnali až na 3 100 MHz. Protože jsou paměťové sloty většinou v blízkosti procesoru, stará se pasivní chladič i ochranu čipů pamětí, na které by jinak zbytečně šlo teplo ostatních komponentů. Díky pasivnímu chladiči a světelné listě, která celý modul uzavírá, jsou tak paměti velmi pevné a dobře se s nimi manipuluje při instalaci. Napájení a ovládání RGB je přes sběrnici paměťového slotu (SMBus).

Světelná lišta je kapitola sama pro sebe. Nejen že je odnímatelná, takže je možné jí úplně odstranit a získat tak velmi jasné světlo 16 diod, výrobce ji umožňuje zcela vyměnit, lépe řečeno vytisknout si vlastní na 3D tiskárně a personalizovat si tak část komponentů. Zbytečné? Jak pro koho. Asi jako je zbytečná vlastní SPZ na autě – a kolik už jsem viděl Batmanů a Hujerů. Sto lidí sto chutí. A pokud se chcete v konkurenci odlišit, je to skvělá příležitost, jak zákazníkům nabídnout něco nového, notabene pokud stavíte výkonné herní sestavy nebo stroje na prezentace a veletrhy. Spousta firem navíc už dnes nabízí tisk na 3D tiskárně na zakázku a za velmi nízké ceny, takže nemusíte vlastnit 3D tiskárnu, abyste si personalizovanou lištu mohli udělat.

Začínající uživatele občas překvapí, když si nové paměti nainstalují, spustí systém, jenže ouha, ze závratných rychlostí je obyčejných 2 133 MHz. Je to tak správně a stačí pár kliknutí a budete mít rychlosti, které výrobce nabízí. Když totiž instalujete nové DDR4 paměti, které rychlostmi a časováním přesahují standard JEDEC, čipset si je z počátku „shodí“ do bezpečného režimu, aby počítač vždy spolehlivě nastartoval. Když si však koupíte sportovní fáro, taky se s ním nebudete chtít kodrcat padesátkou. Pro tuhle příležitost je zde certifikace XMP – Xtreme Memory Profile. V BIOSu si XMP profil aktivujete, restart a rázem jedete na vysněných 2 666 MHz a výše.

(Výš jen výš, tam já mířím! – Arnold J. Rimmer) Ačkoliv je základní frekvence pěkná, proč nevyužít možností prémiových Micron čipů a nedat paměti trochu zabrat. Obzvlášť v kombinaci s procesory AMD Ryzen je frekvence pamětí určujícím faktorem rychlosti. 2 666 MHz moduly běží na napětí 1.2V, zvedněte je na 1.35V a postupně navyšujte frekvenci, snadno se dostanete na 3 066 MHz a když slevíte z časování, vyženete to ještě výš.

Kontrola a synchronizace LED osvětlení je zcela v rukou uživatele a dělá se přes volně stažitelnou aplikace Ballistix M.O.D.. Zde se nastavují světelná schémata (výrobce jich předdefinoval rovných dvanáct). Při vlastní konfiguraci si můžete nastavit každou z osmi zón zvlášť. V aplikaci se dá rovněž zakázat časová synchronizace, čím umožníte ovládání LED osvětlení aplikacím třetích stran. Možná Vás napadá, jak komunikace vlastně probíhá? Přímo na paměťovém modulu je mikrokontroler, ve kterém jsou schémata a módy uloženy a to vše se ovládá přes sběrnici SMBus.

Moderní paměti, moderní čipsety. Kdo si chce naplno LED osvětlení užít, ten by měl disponovat čipsetem Intel ze série 100, 200 a 300. V případě AMD je podporován X370 a B350. I na starší platformě Haswell-E X99 budou diody svítit, zatím je však nebude možné ovládat. Takže až k Vám přijde zákazník pro RGB paměti Ballistix, je nasnadě se zeptat jakou má základní desku a v případě potřeby mu pomoci s výběrem nové a rovnou s novým procesorem. Cross-selling – noční můra obchodníků – v přímém přenosu :-)

-bj-