Jak si u počítače neodrovnat hřbet

Článek
Jak si u počítače neodrovnat hřbet

Neurologie, ortopedie a rehabilitace. Pokud si v tomhle hattricku libujete, tak to pro Vás dnes asi nebude.

Zrušit si záda, se dá několika způsoby. Děláním machra v posilovně a naložit si na mrtvý tah 150 Kg – ne nadarmo se tomu říká mrtvý tah…, spaním v posteli, jejíž matrace připomíná pryčnu v base a v neposlední řadě obyčejným sezením u počítače a špatnou ergonomií.

Ačkoliv výrobci monitorů přicházejí stále s designově hezčími kousky, kdy stojany vypadají, jak když se urvala klika od vesmírné lodi Enterprise, tak na samotnou ergonomii to má drtivý dopad. Monitory jsou ve špatné poloze, často hezký design uživatel zabije tím, že si monitor podloží třemi balíky kancelářského papíru (přiznejte se, kdo to tak máte? :-)) a o nějakém uživatelském přizpůsobení nemůže být ani řeč. Výsledkem jsou bolavá záda, věčná bolest za krkem a oči unavené už při příchodu do práce.

Arctic dobře znáte jako výrobce chladičů všeho druhu. Značka ale už nějaký ten pátek operuje v oblasti ergonomických držáků monitorů a když mě před třemi týdny navštívili v naší stověžaté matičce, tak mi řekli – kromě toho, že máme nejlepší pivo a nejhezčí holky –, že „Monitor arms business is going to be our main focus after cooling“. Tak se na to dnes mrkneme, ať jste v obraze.

Hned koncem ledna výrobce pustil do světa už třetí generaci svých klíčových držáků. Modely Z1 a Z2 a to samé v Pro verzi. Kdo je spokojený s předchozí generací, toho moc nového nečeká. I když něco tu přeci jen je. Ramena držáků jsou nově v matné černé (dříve to byl lesklý plast). I když je to vylepšení kosmetické, je to přeci schované za monitorem, třeba v open-space prostorech, nebo veřejných institucích, kde je na pracoviště vidět ze všech stran, se to může hodit.

Arctic monitor arm

Možnosti nastavení jsou široké a stejné napříč portfoliem: Rotace 360, natočení o 180 a náklon o 15 stupňů. Dá se s tím fakt pohrát a asi nenajdete polohu, která by Vás neuspokojila (ehm… to je hodně úchylná věta :-) – pozn. autora). 1ramenné verze snesou zatížení 15 kg a 2-3ramenné 10 kg na jedno rameno, takže se na to dá pověsit i pořádně velké LCD, včetně ultra-wide variant. Ve výbavě nechybí ani USB HUB 2.0 u základní verze a 3.0 u verze Pro, kde je nově připojení pomocí Micro-USB. Všechno to má standardní VESA uchycení, takže byste museli mít doma fakt exota, aby na to nešel nastřelit.

Velkým stolním držákům sekundují menší modely, které se dávají na zeď. Kdo má tedy rád pořádek na stole, nebo by vystačil se stolem menším a jediné, co ho brzdí, je monitor čnící na stole, může zaměřit pozornost tímto směrem. W1A – úplný základ, kdy přesně víte, kde monitor chce mít a doladíte si jen úhel. W1B – to už je standardní dvojité rameno, jako u stolních držáků, takže navíc můžete monitor posunout o notný kus ode zdi, zvládne až 43“ modely a zatížení 20 kg. A nakonec W1C – model vhodný třeba pro boční stěny a s kabelovým managementem, který by uvítala nejedna banka nebo pojišťovna, kde to na stolech vypadá jak po výbuchu. Na všech je malá vodováha, takže rovina zaručena.

Nakonec jedna vychytávka. Držák LH1. Novinka? Ani náhodou. To jsem to jen já slepec přehlédl před časem v ceníku. Už to pár měsíců výrobce prodává, takže s křížkem po funuse je to konečně i u nás. Držák notebooku, který připevníte na Z1-3D, Z2-3D a W1-3D. Rázem tak můžete mít notebook v přirozené výšce očí, nebo v případě 2rammeného stojanu na jednom ramenu monitor a na druhém notebook. Pro ty, co mají notebook stále otevřený a používají jako druhý monitor k nezaplacení.

Arctic LH1 držák

Jedete-li tedy ještě postaru, kdy Vám na stole monitor stojí na hromadě čehosi, mrkněte na to, za nebolavá záda to rozhodně stojí.

-bj-