Crucial přechod z DDR3 na DDR3L

Článek
Crucial přechod z DDR3 na DDR3L

Před dvěma lety proběhl u značky Crucial přechod z DDR3 na DDR3L u SO-DIMM modulů, nyní je čas na klasické DIMM paměti. Dnes Vám povíme, co to znamená a jaká výhoda z toho plyne.

DDR3L je standard, kterým se označují nízkonapěťové operační paměti. Oproti klasickému standardu DDR3, který má napětí 1.5V, disponují DDR3L napětím 1.35V. Někdy se také označují jako Low Voltage. Výhoda je zřejmá, nižší napětí znamená nižší spotřebu, nižší tepelné vyzařování a v případě herních pamětí i vyšší potenciál pro přetaktování.

Crucial DDR3L

Důležitou vlastností Crucial DDR3L je režim Dual Voltage, kterým se označují paměti, které jsou schopné pracovat v režimu napětí 1.35V nebo 1.5V. Aby jste mohli těžit z výhod nižšího napětí, musí Váš systém pochopitelně DDR3L podporovat. Nicméně ani v případě, že si DDR3L pořídíte a dodatečně zjistíte, že Váš systém nízkonapěťové moduly nepodporuje, nemusíte věšet hlavu. Dual Voltage paměti jsou zpětně kompatibilní s napětím 1.5V a budou spolehlivě fungovat.

Crucial operační paměti

Uživatelé se často dotazují, zda jim bude nová Crucial DDR3L paměť fungovat s jejich původní? Ano bude, ale… Pokud v systému již máte modul, který pracuje na napětí 1.5V a přidáte druhý 1.35V/1.5V, Dual Voltage modul bude spolehlivě pracovat, nicméně přepne se do vyššího 1.5V napětí. A tak aby jste mohli provozovat paměti na nižším napětí, musí být všechny instalované moduly Dual Voltage. V případě nákupu nové paměti se tak nemusíte ničeho obávat, je výhodnější koupit rovnou Dual Voltage paměti a budete je tak mít připravené pro Váš budoucí systém.

Nabízí se otázka, co je lepší. Zda 1.35V/1.5V nebo 1.5V? Obecně lze říci, že Dual Voltage. Ať již kvůli nižší spotřebě, a byť se nejedná o razantní rozdíl, tak každý ušetřený Watt se počítá, tak z důvodu nižšího tepelného vyzařování, které prodlužuje životnost komponentů. Navíc se jedná o vlastnost, která se hodí pro Váš budoucí systém. Obavy, že by DDR3L paměti upadly v zapomnění kvůli novějším DDR4, můžeme všichni klidně pustit z hlavy. Je rok 2016 a i DDR2 a DDR paměti se stále prodávají v počtech, které by leckoho překvapily.

Crucial DDR3L

Značka Crucial má propracovaný systém značení a z produktové čísla, lze vyčíst všechny atributy paměti. A tak Dual Voltage lze poznat i podle „BD“ uprostřed produktového čísla. 4GB 1600MHz se značí jako CT51264BD160B, zatímco stejný 1.5V modul se značí „BA“ – CT51264BA160B.

Všechny nové Crucial Dual Voltage paměti naleznete u nás v nabídce, na přechod jsme pečlivě připraveni a skladem je jich dostatek. Původní 1.5V moduly se postupně doprodají a zmizí z naší nabídky i Crucial konfigurátoru.

-bj-