Časopis Computer doporučuje SSD Crucial MX300

Článek
Časopis Computer doporučuje SSD Crucial MX300

Hledáte-li 2,5“ SSD do počítače, pak vítězí Crucial MX300“. Tak pravil Jirka Kuruc, redaktor časopisu Computer, který se po roce znovu podíval na zoubek SSD.

Původní velký test 2,5“ SSD se rozdělil na dvě části. Důvod je prostý, zatímco před rokem NVMe disky jen vystrkovaly růžky, dnes se stávají nedílnou součástí jak notebooků, tak stolních počítačů. Rychlost je impozantní a ceny, byť se vlivem nedostatku čipů vyšplhaly opačným směrem, než by si uživatelé přáli, zůstávají na přijatelných hodnotách.

Do testu jsme zapůjčili zástupce 2,5“ SSD – Crucial MX300 s kapacitou 525 GB a vedl si na výbornou. Plusové body nasbíral za ochranu dat, kterou zajišťuje vestavěný kondenzátor, který v případě výpadku proudu dodá dostatek energie pro uložení rozpracovaných dat. To je ta často zmiňovaná technologie Power Loss Protection, kterou disponuje MX300 jako jediný mezi testovanými disky. Byť je disk na trhu už nějaký pátek a mohlo by se zdát, že výkonem novějším kouskům nebude stačit, opak je pravdou. Jedná se o SATA 6 Gbps variantu a výkon je vyladěný tak, aby dosahoval možného maxima SATA sběrnice. Tedy další body za dobrý výkon.

Kliknutím na obrázek se zobrazí plná velikost:

Crucial MX300 recenze

Plusem je rovněž vyšší dostupná kapacita 525 GB. Ač se zdá kapacita „nestandardní“ dá se k ní snadno dopočítat a je dána technologií. MX300 používá 32-vrstvé 384 Gbit die, což je cca 48 GB. Kapacita 525 GB je dvanáctivrstvá, tedy 12 * 48 GB = 576 GB. Poté už se jen odečte over-provisioning (výrobcem vyhrazené místo, které se používá jako náhrada za buňky, které se časem opotřebují) a výsledkem je zmiňovaných 525 GB. Pochvalu si zasloužila i aplikace Crucial Storage Executive o které si můžete na našem info portálu přečíst samostatný článek.

Crucial MX300

Body disk ztratil za poměrně malou SLC cachce, což není nikterak dramatické, jak sám Jirka uvádí „Pokud ale neplánujete na disk ukládat najednou více než zhruba 32 GB, tento nedostatek nepocítíte.“ a vyšší spotřebu při zápisu, což by trochu mohli poznat uživatelé notebooků, kteří šetří každé procento baterie. V případě stolního počítače je to zanedbatelné a jednotky Wattů se rychle rozplynou mezi spotřebou dalších komponentů.

Crucial MX300 Computer doporučuje

MX300 tak i v dalším roce ukazuje, že se jedná o výkonný, spolehlivý a nadčasový disk, který si odnesl nálepku „Computer doporučuje“.

Celý velký test a hromadu dalších zajímavých článků si můžete přečíst v posledním čísle časopisu Computer. Kluci na tom tvrdě makají a rozhodně si zaslouží podporu v podobě zakoupení časopisu.

-bj-